Jak můžeš pomoci své cyklostezce

02. 04. 2020

Současná pandemie nám hodně bere, ale také něco nabízí, třeba trochu jiný pohled na život. Ze všech médií slyšíme, že je potřeba mít dostatek pohybu, abychom posílili svoji imunitu. Aktivní pohyb slouží jako prevence řady nemocí, včetně viróz.

Jak se ale hýbat, když všechny sportovní areály jsou zavřené? Vrátit se k základům – chodit pěšky, jezdit na kole nebo běhat. Není to nic objevného a je trochu smutné, že až pandemie nám připomíná možnosti, které jsou nám přirozeně dány.

Něco ale nesedí. Pamatujete si, když vláda vyhlásila omezení pohybu? Drtivá část obchodů a služeb zavřená, až na výjimky, mezi které patřily i autoservisy. To je v pořádku, ale proč se výjimka nevztahovala i na cykloservisy? Byl březen, tedy měsíc, kdy cyklisté teprve začali připravovat jízdní kola na sezónu a často potřebovali větší opravy od odborníků, tato služba ale nebyla dostupná. Není to divné? Lidé se mají pohybovat, musí jezdit do práce, ale kdo chce na kole, má situaci zase složitější. Vláda zapomněla. Naštěstí to brzy napravila a cykloservisy byly povoleny.

V tomto malém příběhu je víc, než byste čekali. Z tohoto příběhu můžeme pochopit, proč obyvatelé Chomoutova čekají na svou cyklostezku už víc než 20 let. Je to prosté. Na prvním místě je vždy auto, nikoliv kolo. Na prvním místě je ten, kdo jede autem, a co na tom, že to má třeba jen 5 km do cíle. A tak není divu, že se dřív najdou peníze na opravu silnice II. třídy Olomouc – Chomoutov, která podle názoru mnohých (i řidičů) opravu tak nutně nepotřebovala, než na cyklostezku Olomouc – Chomoutov.

Nikoho odpovědného nezajímá, že už pár desetiletí chybí bezpečná infrastruktura pro cyklisty. Prý máme jezdit kolem jezera Poděbrady. To mohl vymyslet jen chlap, který má kvalitní horské kolo a jede si zasportovat. Pro běžné Chomoutováky, kteří jezdí do města za prací, do školy či nakupovat, je to nemyslitelné.

Co s tím? My nečekáme, my jednáme. Přidáš se?

Novinky - výpis všech